+371 67 339 300
Piekļuve
Rakstiet mums

Zobu protezēšana

Pieteikties konsultācijai
+371 67 339 300

Mūsu Klīnikā zobu protezēšanu veic augsta līmeņa un īpaši sertificēti protēzisti, kas savas zināšanas regulāri atjauno pasaules vadošajos simpozijos un apmācībās. Ievērojama daļa mūsu protezēšanas speciālistu ir lektori Rīgas Stradiņa Universitāte, tādējādi nodrošinot augstu mūsu klīnikas ārstu praktisko un teorētisko zināšanu bāzi. Savā praksē mēs izvēlamies progresīvākos un ilgtspējīgākos tradicionālās un digitālās zobu protezēšanas risinājumus, lai nodrošinātu Jums maksimālu komfortu un augstākās klases rezultātu.


Mūsu klīnikas pacientiem ir pieejams pilns zobu protezēšanas procedūru klāsts:

 • zoba atjaunošana ar kroņiem;
 • zobu virsmas atjaunošana ar porcelāna plāksnītēm (zobu venīriem);
 • trūkstošo zobu aizvietošana ar neizņemamām protēzēm;
 • trūkstošo zobu aizvietošana ar izņemamām protēzēm;
 • pilnas zobu rindas aizvietošana (totālā protēze);
 • daļēja zoba kroņa bojājuma atjaunošana ar inlejām un onlejām;
 • komplicētu sakodiena defektu restaurācija.
Cenas
Kādas ir pakalpojumu cenas?

Ārsti

Viktors Avkštols
Sertificēts Protēzists, Sertificēts ortodonts, Klīnikas vadītājs
Edgars Bērze
Zobārsts, specializējas implantoloģijā
Vitālijs Gnusins
Zobārsts, specializējas implantoloģijā
Dina Lietuviete – Vēvere
Zobārste, specializējas zobu protezēšanā
Konstantīns Ļiņovs
Sertificēts Implantologs
Ginta Opmane
Zobārste, specializējas protezēšanā
Inga Ozoliņa
Zobārste, specializējas zobu protezēšanā
Antra Ragauska
Sertificēta protēziste
Diāna Rožkalne-Strauberga
Zobārste, specializējas zobu protezēšanā
Madara Šolka
Zobārste, specializējas zobu protezēšanā
Zane Tereščuka
Zobārste, specializējas zobu protezēšanā
Ilze Žuravļova
Zobārste, specializējas bērnu zobārstniecībā

F.A.Q

ZOBU KROŅI UN PROTĒZES

Atsevišķa zobu kroņa, vairākus zobus aizvietojošu tiltu, daļēji zobus aizvietojošas vai pilnas augšžokļa vai apakšžokļa zobus aizvietojošas protēzes izgatavošana ir ļoti augstas estētikas un precizitātes ārstnieciskā procedūra.

Pats svarīgākais faktors ir zobu izskats jeb estētika, kas vienlaicīgi ar augstām tehniskajām zināšanām no ikviena protezēšanas speciālista prasa arī māksliniecisku talantu, lai Jūsu jaunais smaids, vai tā daļa, būtu harmonijā ar esošo situāciju, vai lielāku protezēšanas darbu gadījumā, harmonijā ar Jūsu sejas aprisēm un personību.

Žokļa muskuļi ir ļoti spēcīgi, jo ir paredzēti barības sakošļāšanai. Kā atklāj 1994.gadā veiktais pētījums, vīrieša žokļa sakodiena spēks svārstās no 43 kilogramiem uz 1 zobu priekšējiem zobiem, līdz 120 kilogramiem uz 1 zobu aizmugurējiem zobiem (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7744385/), kas nozīmē, ka mazākā neprecizitāte zobu kroņu, tiltu un protēžu izgatavošanas procesā var novest gan pie kroņa bojājumiem, gan kaitēt pacienta mutes dobuma veselībai.

Kopumā varam izdalīt 2 pamata zobu protezēšanas veidus:

 • zoba kroņa protēze ar ko tiek aizvietots 1 zobs;
 • zobu tilts, ikdienā saukts arī par zobu protēzi, ar ko tiek aizvietoti vairāki dabīgie zobi gadījumos, kad nav iespējama katra atsevišķa zoba kroņa protēzes izgatavošana;


Savukārt zobu tiltus (protēzes) varam iedalīt sekojoši:

 • izņemamie zobu tilti (protēzes);
 • fiksētie zobu tilti (protēzes);


Izņemama zobu protēze ar ko tiek aizvietots liels skaits zobu un ko var patstāvīgi izņemt:

 • fiksēta zobu protēze ar ko tiek aizvietots liels skaits zobu un ko nevar patstāvīgi izņemt.


Zobu protezēšana ir individuāls un sarežģīts process, taču ir izdalāmi šādi pamata etapi:

 • Sākotnējās vienas vai divas konsultācijas, kuras laikā ar Jums tiek pārrunātas Jūsu vēlmes, tiek veikti rentgena uzņēmumumi un fotografēšana, tiek izrunāts ārstēšanās plāns un izmaksas.
 • Nākamajā vizītē seko zobu virskārtas slīpēšana, ja protēzes konstrukcija tiek balstīta uz dabīgo zobu un restaurējamās vietas 3 dimensiju skenēšana vai telpiskā nospieduma iegūšana, izmantojot speciālu, šim mērķim paredzētu, nospieduma materiālu, kā arī tiek veikta sakodiena noteikšana, ja tas ir nepieciešams. Tiek nozīmēta nākamā vizīte protēzes pielaikošanai un nodošanai, ja tā atbilst Jūsu un ārsta plānotajam rezultātam. Ja protēze tiks balstīta uz zobu implantiem, tad būs nepieciešamas vismaz 2 starpvizītes implantācijas procedūras veikšanai.
 • Tālāk Jūsu protezēšanas speciālists veic iegūto datu analīzi un kopā ar papildus norādījumiem, nosūta tos zobu tehniskajai laboratorijai kroņa 3 dimensiju modelēšanai un izgatavošanai, kam seko Jūsu protezēšanas speciālista komunikācija ar zobu tehnisko laboratoriju protēzēs izgatavošanai.
 • Kad protēze ir gatava, Jūsu iepriekš nozīmētajā vizītē kopā ar ārstu tiek pielaikota izgatavotā protēzi un ja protēze atbildīs Jūsu un ārsta kopējai iecerei, protēze tiks nostiprināta un procedūra ir pabeigta.


Zobu pagaidu kronis

Zobu pagaidu kronis lielākajā daļā gadījumu tiek izgatavots no plastmasas vai kompozītmateriāla, lai īslaicīgi aizvietotu trūkstošos dabīgos zobus, kamēr tiek veikta zobu protezēšanas procedūra.


Zobu kroņa protēze

Zobu kronis tiek izgatavots 1 zobam, tas var tikt balstīts uz esošo dabīgo zobu vai ievietotu zobu implantu, kas pilda zoba saknes funkciju.

Zoba trūkuma gadījumā implantāts ir visieteicamākais vieds zoba kroņa balstīšanai, jo tas, atrodoties nepārtrauktā noslogojumā, ievērojami samazina žokļa kaula atkāpšanās risku, kā arī ir funkcionāli un estētiski piemērotāks.

Zoba kroņa protēzi visbiežāk izgatavo no šādiem materiāliem:

 • porcelāna. Šīs materiāls nodrošina estētiski visaugstvērtīgāko rezultātu. Porcelāna kronis praktiski neatšķiras no dabīgā zoba, jo, līdzīgi dabīgajam zobam, tas laiž cauri gaismas starus. To trūkums ir zemāka kroņa izturība;
 • cirkonija oksīda. Lai atrisinātu tīrā porcelāna kroņu zemās izturības problēmu, datorizēti tiek izfrēzēti izturīgi alumīnija oksīda vai cirkonija oksīda kroņu karkasi, kuriem tiek uzklāts porcelāna pārklājums. Cirkonija zobu kroņi nodrošina tikpat augstvērtīgu estētisko rezultātu kā porcelāna kroņi, vienlaicīgi nodrošinot augstu izturību, jo cirkonija oksīda karkass izturības ziņā ir līdzvērtīgs metālam, bet estētiskais rezultāts ir daudz labāks, pateicoties cirkonija keramikas gaismas caurlaidībai. Šis ir šobrīd vispopulārākais zobu protezēšanas materiāls;
 • metāla (metālkeramikas). Kroņa iekšpusē ir plāna metāla kārtiņa, kura pārklāta ar porcelānu. Šobrīd tiek lietoti galvenokārt sānu un aizmugurējo zobu protezēšanai;
 • plastmasa vai kompozītmateriāls. Šie kroņi ātri plaisā un maina krāsu. Lielākoties šie kroņi tiek izmantoti kā pagaidu kroņi;
 • metālkompozīts vai metālakrilāts. Šie kroņi ir tādi paši kā plastmasas vai kompozītmateriāla kroņi, tikai kroņa stiprības nodrošināšanai tā iekšpusē ir plāna metāla kārtiņa, uz kuras tiek klāts kompozītmateriāls, kas ir gaišs materiāls zoba krāsā;
 • liets metāls. Šie kroņi ir izturīgi, taču to galvenais trūkums ir metāliskais spīdums, kas samazina estētiskās īpašības, tādēļ tos parasti izmanto sānu zobu atjaunošanai.

Zobu tilts vai protēze

Šis ir zobu protēzes veids, ko pielieto gadījumos:

 • kad Jums trūkst viens vai vairāki blakus esoši vai atsevišķi dabīgie zobi un tos nav iespējams aizvietot ar individuālajiem zobu kroņiem, kas balstīti ar implantu palīdzību;
 • kad Jums vai augšžokli, vai apakšžoklī nav saglabājies neviens dabīgais zobs.


Tilts, tāpat kā kroņi, var tikt izgatavots no cirkonija oksīda un metāla, kas pārklāts ar porcelāna slāni, metālkompozīta vai plastmasas.

Fiksētie zobu tilti (protēzes)

Šīs zobu protēzes tiek balstītas vai uz esošajiem zobiem vai arī implantiem, kas nozīmē, ka šī zobu protēze pēc to ievietošanas Jūsu mutē nav izņemama un nekustas, kas dod gan psiholoģisko, gan funkcionālo komfortu, jo fiksētās protēzes gan funkcionālajām, gan estētiskajā ziņā vistuvāk atbilst dabīgajiem zobiem.

Izņemamie zobu tilti (protēzes)

Izņemamas protēzes būtu ieteicams izmantot tikai tajos gadījumos, ja Jums kādu iemeslu dēļ nav iespējams izgatavot fiksētās zobu protēzes. Tas nozīmē, ka zobu protēzes nav stingri nofiksētas mutē un higiēnas procedūru veikšanai ir patstāvīgi izņemamas un atkal ieliekami atpakaļ.

Galvenie šo zobu protēžu veida trūkumi ir:

 • Jūsu psiholoģiskais diskomforts dēļ svešķermeņa sajūtas mutē;
 • protēzes nestabilitāte;
 • iespējamais žokļa kaula zudums, kas ir dabīgs process, dēļ tā, ka izņemamā zobu protēze pietiekami to nenoslogo;
 • Jums smaidot var redzēt skavas ar kurām izņemamā protēze ir stiprināta pie Jūsu dabīgajiem zobiem.

Izņemamās protēzes tiek izgatavotas no speciāli tam paredzētas plastmasas vai metāla un plastmasas kombinācijas. Šāda ierobežota materiālu izvēle ir balstīta pārējo materiālu nespējā nodrošināt pietiekamu mehānisko izturību.

Izņemama zobu protēze uz implantiem

Ja izņemamā protēze ir vienīgais veids, kā aizstāt trūkstošos dabīgos zobus, to stiprināšanai, lai maksimāli novērstu izņemamo zobu protēžu trūkums, izmanto implantus, kas nodrošina līdzīgu komfortu kā neizņemamas zobu protēzes.

Šādas protēzes galvenokārt izmanto gadījumos, kad ir liels dabīgo zobu trūkums vai ir zaudēti visi dabīgie zobi vienā vai abos žokļos. Par šo jūs varat izlasīt FAQ sadaļā “Totālās protēzes, ALL on 2 un all on 4”.


PORCELĀNA PLĀKSNĪTES JEB VENĪRI

Šī ir ļoti estētiska un zoba audus saudzējoša restaurācija. Porcelāna plāksnīte ir plāns keramikas slānis, ar ko tiek pārklāta zoba virsma, lai uzlabotu zoba krāsu, formu, izmēru, pozīciju u.c.

Porcelāna plāksnītes (zobu venīrus) izgatavo, ja:

 • zobs no redzamās puses ir noplombēts;
 • zobam ir mainīta krāsa;
 • zobam redzami pigmentveidīgi defekti;
 • zaudēta zobu dabiskā forma;
 • paplašinātas zobu spraugas starp priekšzobiem un citiem zobiem;
 • nelīdzenas zobu rindas gadījumos u.c.

Izgatavojot zobu venīrus, no zoba ārējās (redzamās) virsmas tiek noslīpēts aptuveni 0.5 mm zoba audu. Ārsts no noslīpētajiem zobiem ņem nospiedumu, lai laboratorijā varētu izgatavot dažāda veida porcelāna plāksnītes. Starp laikošanas seansiem tiek izgatavotas pagaidu plāksnītes. Jau gatavos venīrus ārsts pielīmē pie zoba ar īpaši izturīgiem cementiem. Porcelāna plāksnītes parasti izgatavo priekšzobiem. Porcelāna plāksnīšu caurspīdīgums veiksmīgi imitē dabīgo zobu emalju, un to var pielīdzināt nepieciešamajai/esošajai zobu krāsai. Porcelāna plāksnītes nepārkrāsojas, neveidojas nikotīna, tējas un citu ārēju faktoru izraisīti plankumi.

TOTĀLA PROTĒZE, ALL ON 4 VAI ALL ON 2

Totālā izņemamā protēze tiek izmantota gadījumos, kad Jūsu augšžoklī, apakšžoklī vai abos žokļos ir zaudēti visi dabīgie zobi.

Šo protēzes veidu izgatavo no metāla rāmja, uz kura stiprināts smaganu imitējošs materiāls - metilakrilāts, kurā savukārt stiprinātas no speciālas plastmasas izgatavotas zobu protēzes.

Diemžēl ar keramiku pārklāta cirkonija oksīda vai metāla izņemamās totālās zobu protēzes materiālu mehānisko īpašību dēļ nav iespējams šobrīd izgatavot.

Tradicionālajā gadījumā šī protēze tiek fiksēta uz žokļa kaula un smaganām. Šīs sistēmas trūkums ir žokļa kaula dabīgais zudums laika gaitā, kā arī protēzes kustīgums.

Tamdēļ mūsdienīgāks un ilgtspējīgāks risinājums ir šo protēzi stiprināt uz implantiem, izmantojot īpašu stiprināšanas sistēmu.

Šis protēzes risinājums nodrošina:

 • komforta sajūtu, jo izņemamā protēze ir stabila un funkcionē gandrīz tā pat kā fiksētā protēze, radot Jums dabīgo zobu sajūtu mutē;
 • augstāku estētisko izskatu,
 • novērsīs protēzes kustīgumu žokļa kaula dabīgā zuduma rezultātā.

Protēzi standarta gadījumā stiprina uz 4 implantiem, taču, ja fizioloģisku vai arī finansiālu apsvērumu dēļ nav iespējams šādu stiprinājuma veidu nodrošināt, totālo zobu protēzi var stiprināt uz 2 implantiem. 2 implanti nenodrošinās tādu protēzes dabīgo zobu sajūtu un stabilitāti, taču būs ievērojamāk labāks risinājums par protēzes izgatavošanu bez implantu stiprinājumiem.

Starptautiski šo totālās zobu protēzes stiprinājuma veidu sauc par “All-on-4” un “All-on-2”.

KOMPLICĒTA ZOBU PROTEZĒŠANA MŪSU KLĪNIKĀ

Zobārstniecībā, tā pat kā pārējā medicīnā, nevar būt viens speciālists visās nozarēs. Tāpēc izvēloties zobārstniecības klīniku, kurā veiksiet Jūsu smaida atjaunošanu, noskaidrojiet, vai šai klīnikai ir visi speciālisti ārstnieciski un estētiski nevainojama rezultāta sasniegšanai.
Mūsu klīnikā visi šie speciālisti ir pieejami vienuviet.

Taču Jūsu smaids nebeidzas tikai ar jūsu zobu atjaunošanu un to novietojuma korekciju, tāpēc papildus mūs klīnikā ir pieejama dermatoloģijas speciāliste, kas ar botulīna toksīna injekciju palīdzību var veikt smaganu smaida korekciju un bruksisma mazināšanu, samazinot nakts aizsargkapes nēsāšanas nepieciešamību, kā arī veikt gan medicīnisko, gan estētisko sejas ādas ārstēšanu.
Spiediet šeit, lai uzzinātu vairāk.

Katrs no protezēšanas procesiem sastāv no sekojošiem etapiem:
Sākotnējās protezēšanas konsultācijas, kuras laikā Jūsu protezēšanas speciālists:

 • pārrunās ar Jums Jūsu vēlmes;
 • veiks sākotnējo diagnostisko izmeklēšanu;
 • piedāvās detalizētu iespējamo risinājumu Jūsu vēlmju sasniegšanai;
 • sagatavos Jūsu ārstēšanas priekšplānu vai galējo ārstēšanas plānu.

Atkārtotas konsultācijas, komplicētas protezēšanas gadījumā, kurās tiek pārrunāts sagatavotais ārstēšanas plāns un, ja nepieciešams, parādīts aptuvens ārstēšanas vizuālais risinājums. Ja Jūs piekrītat ārstēšanas uzsākšanai, Jums tiek izsniegts ārstēšanas plāns un saraksts ar mūsu klīnikas speciālistiem, kurus Jums būs nepieciešams apmeklēt.

Ārstēšanas procesa, kas tiek soli pa solim tiek realizēts, lai sasniegtu jūsu un ārsta iecerēto rezultātu.

KĀPĒC IR SVARĪGI AIZVIETOT TRŪKSTOŠOS ZOBUS AR IMPLANTIEM?

Trūkstošu zobu gadījumā, lai aizsegtu esošo tukšumu, zaudēto zobu rajonu ietverošie zobi sāk pārvietoties, kā arī sāk izvilkties pretējā žokļa zobi.

Šāda zobu pārvietošanās var novest pie dažādām Jūsu sakodiena deformācijām, kas var izraisīt kā fizioloģiska, tā arī estētiska rakstura problēmas.

Sazinies ar mums
Nokļūšanas norādes
Pieteikties konsultācijai

Šīs mājaslapas pārzinis ir SIA Adenta, kontaktinformācija. Lietojot šo mājaslapu, Jums ir iespēja pieņemt mājaslapas sīkdatņu izveidošanu un iespēja attiekties no mājaslapas sīkdatņu izveidošanas (ja vien Jūsu pārlūkprogramma nav iestatīta nepieņemt sīkdatnes). Jums jāņem vērā, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Uzzināt vairāk.

Pieņemt
Noraidīt